Agorafobija i lečenje agorafobije postepenim izlaganjem u psihoterapiji
Izbegavajuće ponašanje i agorafobija
Izbegavanje u agorafobiji je naučen obrazac ponašanja, čija je svrha, sa stanovišta pacijenta – sprečavanje neprijatnih simptoma i napada panike. Međutim, objektivno posmatrajući, izbegavanje samo održava, odnosno “pothranjuje” agorafobiju, jer onemogućava da pacijent proveri šta bi se “desilo” (tj. da li bi došlo do simptoma ili napada panike) kada bi odustao od izbegavanja. Drugim rečima, “sigurnije” je izbegavati nego proveravati, ali za tu “sigurnost” se plaća veoma visoka cena. Zbog toga je prestanak izbegavanja glavni cilj u lečenju agorafobije. Kako se taj cilj može postići?
Šta se dešava kod agorafobije
Zamislimo kako bi izgledalo ako biste ostali jedan sat u situaciji koje se plašite. Pre iščezavanja simptoma i straha, oni bi verovatno bili dosta izraženi, a morali biste možda da izdržite i napad panike. Izvesno je da biste se kasnije manje plašili da se ponovo nađete u toj situaciji. Ali, malo je onih koji su odmah spremni na takav “eksperiment”. jer treba “preživeti” mogući napad panike. Osim toga, ako naglo i bez adekvatne pripreme uradite nešto što ste godinama izbegavali, efekat može biti suprotan: strah se može učvrstiti i definitivno vas “ubediti” da i dalje treba da izbegavate određene situacije, jer će sigurno doći do napada panike ako se izložite tim situacijama.
Kako se leči agorafobija
Zbog toga se agorafobija leči postepenim i samostalnim izlaganjem situacijama kojih se bojite. Za izlaganje treba da budete adekvatno pripremljeni, što znači da znate:
- Kako da se opustite.
- Kako da kontrolišete hiperventilaciju i druge simptome ako se oni pojave tokom izlaganja.
- Kako da razmišljate na način koji će da vas umiri i smanji strah.
Uz takvu pripremu, moći ćete da sprečite napade panike prilikom izlaganja ili da simptome straha i panike bar lakše podnesete ako se oni pojave. Na kraju ćete se osećati “normalno” u situacijama u kojima ste se do tada plašili i koje ste tako uporno izbegavali.
Izlaganje situaciji i agorafobija
Samostalno izlaganje ne treba da shvatite u apsolutnom smislu. U velikom broju slučajeva, izlaganje se na početku sprovodi u pratnji partnera, prijatelja ili neke druge, vama bliske osobe. Ponekad i terapeut prati pacijenta na prvim vežbama. To zavisi od stepena straha i izbegavanja, a često i od dužine trajanja agorafobije. Ako je neko godinama “prikovan” za kuću zbog agorafobije, sigurno neće moći da se od početka samostalno izlaže. Međutim, ako izlaganje započnete s nekim, važno je da izlaganje ograničite na određen broj vežbi ili na određene, naročito “teške” situacije. I ne zaboravite: situacija nije “apsolvirana” sve dok je vi sami niste “savladali”!
Kako izlaganje situaciji pomaže
Zapitaćete se na koji način izlaganje fobičnim situacijama doprinosi da iščezne strah. Kao postupak u lečenju fobija, izlaganje se zasniva na principima učenja, pa se najjednostavnije rečeno, izlaganjem osoba “oduči” od jedne loše navike, kao što je izbegavanje. Međutim, mi još uvek dovoljno ne poznajemo mehanizme koji omogućavaju uspeh u lečenju. Postoji nekoliko teorija koje pokušavaju da to rasvetle, ali dve među njima zauzimaju posebno mesto.
Jedna od teorija tumači uspeh izlaganja preko procesa “navikavanja”: za razliku od prethodnih suočavanja sa fobičnim situacijama koja su redovno izazivala ili pojačavala strah, pri svakom novom terapijskom izlaganju strah je manji, pa se osoba “navikava” da ne očekuje strah prilikom izlaganja.
Prema drugom tumačenju, pri izlaganju dolazi do “gašenja” straha, a to znači iščezavanje straha zbog izostanka očekivane neprijatne reakcije. Drugim rečima, pošto se svakodnevno uveravate da se “ništa strašno” ne događa kao posledica izlaganja fobičnoj situaciji, naučićete da nema razloga da se te situacije bojite i oslobodićete se straha.
Iz knjige: Bez straha o strahu, panici i fobiji, dr Vladan Starčević
- Tags:
- Agorafobija
- izlaganje
- panika
- strah