loader

Radno vreme : Pon – Pet: 18:00 – 21:00

Fill 1

Zakažite seansu : Mob: + 381 61 180 1972 ::: Viber: +381 60 48 58 788

image

U srcu savremenog istraživanja svesti nalazi se jedan od najintrigantnijih pristupa koji potiče iz kvantne fizike. Koncept dvostruke prirode svesti, inspirisan fenomenom kvantne superpozicije, postavlja mogućnost da mentalna stanja mogu postojati u više oblika istovremeno sve do trenutka „merenja“ ili posmatranja. Ovaj pristup otvara fascinantna pitanja o načinu na koji se naša percepcija realnosti formira i transformiše.

Kvantna superpozicija i svest

Kvantna mehanika uvodi ideju superpozicije, gde čestice poput elektrona nisu fiksirane u jednom stanju sve dok se ne izvrši merenje. Ova osobina može analogno biti primenjena na svest, gde mentalna stanja mogu postojati u superpoziciji različitih emocionalnih stanja ili misli sve dok se ne postane svestan određenog stanja. Tada dolazi do kolapsa superpozicije u jedno definisano stanje.

Psihološke implikacije

Primena kvantne superpozicije na mentalna stanja nudi zanimljiv okvir za razumevanje složenih psiholoških fenomena, kao što su konfliktne emocije ili simultano prisustvo suprotnih želja i misli. Na primer, osoba može istovremeno osećati sreću i tugu dok ne postane svesna jednog od tih osećanja, što može izazvati „kolaps“ u jedno dominantno emocionalno stanje. Ovaj model može objasniti kako ljudi obrađuju i rešavaju unutrašnje konflikte.

Filozofske perspektive

Kvantna teorija svesti takođe uvodi značajne filozofske implikacije, postavljajući pitanja o prirodi slobodne volje, identiteta i realnosti. Ako su naša mentalna stanja u superpoziciji sve do trenutka svesnog osvešćenja, kako to utiče na naše shvatanje odlučivanja i moralne odgovornosti? Da li izbori koje pravimo odražavaju kolaps superpozicioniranih stanja u trenutku kada donosimo odluku?

Eksperimentalna istraživanja

Iako je ideja kvantne svesti još uvek u velikoj meri spekulativna, postoje eksperimentalni pristupi koji pokušavaju da testiraju ovu hipotezu. Korišćenjem neuroimaging tehnologija kao što su fMRI i PET skeniranje, istraživači pokušavaju da vizualizuju kako se mentalna stanja manifestuju i transformišu u mozgu. Istraživanja u ovoj oblasti mogla bi potencijalno otkriti obrasce aktivnosti koji odgovaraju teorijskom modelu kvantne superpozicije u neuralnim procesima.

Implikacije za buduća istraživanja

Proučavanje dvostruke prirode svesti kroz prizmu kvantne superpozicije otvara nova vrata za razumevanje uma. To ne samo da može doprineti boljem razumevanju kako se mentalni procesi odvijaju, već može i pomoći u razvoju novih terapeutskih pristupa za mentalne poremećaje, gde bi cilj mogao biti ‘stabilizacija’ mentalnih stanja bez kolapsa u ekstremne forme.

Kvantna superpozicija kao model za razumevanje svesti ostaje izuzetno intrigantan i potencijalno revolucionaran pristup. Njegova dalja validacija i istraživanje zavisiće od napretka kako u teorijskom, tako i u eksperimentalnom proučavanju fundamentalne prirode svesti i kvantne fizike.

Dr Milan Popović

Spec. dr med. Milan Popović

Psihijatar i psihoterapeut

Pružam usluge psihoterapije i psihijatrijskih pregleda u zemlji i inostranstvu. Radim uživo u našim prostorijama, kod klijenta ili Online preko Google Meet i Zoom platforme.

Usluge

  • REBT psihoterapija
  • Bračna i partnerska psihoterapija
  • Grupna psihoterapija
  • Psihijatrijski pregledi
  • Psihijatrijska procena za smeštaj u dom
  • Psihijatrijska procena testatorske sposobnosti

Radno vreme

  • Radnim danima 18:00 - 21:00
  • Subota 18:00 - 21:00
  • Nedelja 18:00 - 21:00

Kontakt

Pratite me:

© Copyright 2024 epsihijatar.net. Dizajnirao Dr Milan Popović. Sva prava zadržana.