
OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ
Karakteriše ga postojanje opsesija i/ili kompulzija. Opsesije povratne ili perzistentne misli, slike ili opsesivni impulsi/nagoni koji se doživljavaju kao intruzivni, neželjeni i neprihvatljivi i uzrokuju značajnu anksioznost i distres.
Da bi redukovala anksioznost i distres, osoba pokušava da ignoriše ili potisne opsesije ili da ih neutrališe izvođenjem kompulzija. Kompulzije (prisilne radnje) jesu repetitivna ponašanja ili repetitivni mentalni akti koje osoba izvodi kao odgovor na opsesije, prema rigidnim pravilima ili da bi postigla osećaj ,kompletnosti“.
OPŠTA PSIHOPATOLOGIJA POREMEĆAJA
Najčešći sadržaji opsesija povezani su sa kontaminacijom (prljavštinom, klicama, virusima, telesnim izlučevinama itd.), zabranjenim mislima (seksualnim, agresivnim, blasfemijskim itd.), redom i simetrijom. Najčešće kompulzije su čišćenje/pranje, proveravanje, dovođenje u red/simetriju, mentalne kompulzije, ponavljanje specijalnih reči, molitva, brojanje.
Mada izvođenje kompulzija ne donosi zadovoljstvo, može izazvati privremeno olakšanje anksioznosti ili doživljaj “kompletnosti”. Kompulzije najčešće slede nakon opsesija, ali im nekada mogu i prethoditi (na primer, osoba koja počne da proverava da li je isključila električne aparate u stanu može da razvije opsesivni strah da je ostavila nešto uključeno što može izazvati požar).
Osobe sa opsesivno-kompulzivnim poremećajem često izbegavaju druge osobe, mesta i stvari koje su okidači simptoma. Kada je suočavanje neizbežno, mogu osetiti anksioznost do nivoa napada panike, gađenje (naročito osobe okupirane kontaminacijom) ili neprijatan osećaj „nekompletnosti“ sve dok se ne izgleda, ne oseća ili ne zvuči ,,ispravno”.
Obolele žene učestalije prezentuju opsesije kontaminacijom i agresijom i kompulzije čišćenja, uz komorbiditet poremećaja ishrane i poremećaja kontrole impulsa. Oboleli muškarci su mlađeg životnog doba, sa učestalijim opsesijama seksualnog, agresivnog i religijskog sadržaja i komorbiditetom tik poremećaja i poremećaja upotrebe supstance.
Najčešće kognicije u opsesivno-kompulzivnom poremećaju su povišeno osećanje odgovornosti, perfekcionizam, magijsko/sujeverno mišljenje, precenjivanje verovatnoće i posledica dešavanja opasnosti i pretnje, fuzija misao-akcija, odnosno uverenje da su neprihvatljive misli jednako loše kao i neprihvatljivo postupanje, netolerancija nesigurnosti, novog i promena, neodlučnost u donošenju odluka itd.
Težina poremećaja varira od nekoliko sati angažovanja u opsesijama i kompulzijama do gotovo konstantnog nametanja misli ili kompulzivnog ponašanja, što rezultira značajnom onesposobljenošću. Čest je komorbiditet sa depresijom, anksioznim poremećajima, bipolarnim poremećajem, shizofenijom i drugim poremećajima opsesivno-kompulzivnog spektra.
Izvor: Knjiga psihopatologija u okvirima MKB-11, Latas, Ivković, Janjić