loader

Radno vreme : Pon – Pet: 18:00 – 21:00

Fill 1

Zakažite seansu : Mob: + 381 61 180 1972 ::: Viber: +381 60 48 58 788

image

Seksualna anksioznost predstavlja značajan psihički problem koji može duboko uticati na kvalitet i zadovoljstvo u intimnim odnosima, posebno kod mladih žena. Njeno razumevanje i adekvatno adresiranje može dovesti do poboljšanja kako ličnog tako i partnerskog života. U ovom tekstu ćemo razmotriti šta je seksualna anksioznost, kako se manifestuje, koji su njeni uzroci, simptomi, posledice, kao i strategije za njeno prevazilaženje.

Definisanje seksualne anksioznosti

Seksualna anksioznost se odnosi na stanje u kojem osoba doživljava strah, zabrinutost ili nelagodnost prilikom misli o seksu ili tokom seksualnih aktivnosti. Razlikuje se od opšte anksioznosti time što je specifično usmerena na seksualne situacije. To podrazumeva strah od neadekvatne seksualne aktivnosti, bojazan od mogućeg negativne reakcije od strane partnera ili strah od fizičkog izgleda.

Psihološki uzroci seksualne anksioznosti

Mnogi faktori mogu doprineti razvoju seksualne anksioznosti. Negativna seksualna iskustva iz prošlosti, kao što su trauma ili seksualno nasilje, često su glavni uzroci. Pored toga, nisko samopouzdanje i strah od neuspeha ili odbacivanja mogu pojačati osećaj anksioznosti. Takođe, društveni pritisci i nerealna očekivanja u vezi sa seksualnim zadovoljstvom mogu dodatno opteretiti osobu.

Simptomi i posledice

Seksualna anksioznost može se manifestovati kroz različite fiziološke i emocionalne simptome. Fiziološki, može dovesti do poteškoća sa seksualnim uzbuđenjem ili postizanjem orgazma. Emocionalno, osobe mogu doživljavati osećaje stida, krivice ili izbegavati intimnost, što može rezultirati napetim ili distanciranim odnosima sa partnerom.

Strategije za prevazilaženje seksualne anksioznosti

Postoje različite psihoterapijske tehnike koje mogu pomoći u suočavanju sa seksualnom anksioznošću. Kognitivno-bihejvioralna terapija (REBT) pomaže u identifikaciji i modifikaciji negativnih misli i ponašanja povezanih sa seksom. Tehnike opuštanja, kao što su disanje i progresivna relaksacija mišića, takođe mogu umanjiti fizičke simptome anksioznosti. Mindfulness i emocionalno fokusirana terapija mogu omogućiti bolje razumevanje i procesuiranje emocija koje doprinose anksioznosti.

Uloga Psihoterapeuta u radu sa seksualnom anksioznošću

Psihoterapeuti igraju ključnu ulogu u radu sa pacijentima koji se suočavaju sa seksualnom anksioznošću. Oni mogu pružiti sigurno okruženje u kojem osobe mogu otvoreno govoriti o svojim strahovima i iskustvima. Takođe, mogu pomoći u razvijanju zdravih seksualnih navika i poboljšanju komunikacije sa partnerima.

Izgradnja pozitivne seksualne slike

Rad na samopouzdanju i prihvatanju sopstvenog tela može biti izuzetno koristan u smanjenju seksualne anksioznosti. Osnaživanje pojedinca da ceni svoje telo i seksualnost može dovesti do zdravijih i ispunjenijih intimnih odnosa.

Seksualna anksioznost je složen problem, ali sa pravim alatima i podrškom, osobe mogu prevazići svoje strahove i uživati u zdravijim, srećnijim seksualnim i emocionalnim odnosima. Razgovor sa stručnjakom i angažovanje u terapeutskim tehnikama može značajno poboljšati kvalitet života i intime.

Zakažite psihoterapiju

Dr Milan Popović

Spec. dr med. Milan Popović

Psihijatar i psihoterapeut

Pružam usluge psihoterapije i psihijatrijskih pregleda u zemlji i inostranstvu. Radim uživo u našim prostorijama, kod klijenta ili Online preko Google Meet i Zoom platforme.

Usluge

  • REBT psihoterapija
  • Bračna i partnerska psihoterapija
  • Grupna psihoterapija
  • Psihijatrijski pregledi
  • Psihijatrijska procena za smeštaj u dom
  • Psihijatrijska procena testatorske sposobnosti

Radno vreme

  • Radnim danima 18:00 - 21:00
  • Subota 18:00 - 21:00
  • Nedelja 18:00 - 21:00

Kontakt

Pratite me:

© Copyright 2024 epsihijatar.net. Dizajnirao Dr Milan Popović. Sva prava zadržana.