Serotonin je neurotransmiter koji igra ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja, apetita, sna i seksualne funkcije. Nedostatak serotonin može dovesti do depresije, anksioznosti i drugih mentalnih poremećaja. Psihoterapija je jedan od načina da se poveća nivo ovog hormona sreće. U ovom članku saznajte kako psihoterapija može da utiče na nivo serotonina, koje su najefikasnije vrste psihoterapije i kako se održava optimalan nivo serotonina.

Šta je serotonin i kako utiče na naše raspoloženje?

Serotonin je neurotransmiter koji se proizvodi u mozgu i gastrointestinalnom traktu. On je poznat kao hormon sreće, jer povećava pozitivna osećanja, kao što su sreća, zadovoljstvo i optimizam. Serotonin igra ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja, apetita, sna i seksualne funkcije. Njegov nedostatak može dovesti do depresije, anksioznosti i drugih mentalnih poremećaja. Kada se nivo serotonina poveća, osoba se oseća opušteno, srećno i zadovoljno.

Kako psihoterapija može da poveća nivo hormona sreće?

Psihoterapija je proces u kojem obučeni terapeuti pomažu ljudima da promene svoje obrasce mišljenja i ponašanja i da se bolje nosi sa svojim emocijama. Mnoge vrste psihoterapije, poput kognitivno-bihejvioralne terapije, fokusiraju se na promenu negativnih ili disfunkcionalnih misli i ponašanja koji mogu uticati na mentalno zdravlje i nivo serotonina. Psihoterapija može pomoći osobama da razviju bolje strategije za upravljanje stresom, poboljšaju odnose sa drugim ljudima i razviju veću samosvesnost i samopouzdanje – što sve može pomoći u povećanju nivoa serotonina.

Koje vrste psihoterapije su najefikasnije za povećanje serotonina?

Kognitivno-bihejvioralna terapija i psihodinamska terapija su dve vrste psihoterapije koje se često koriste za povećanje nivoa serotonina. Kognitivno-bihejvioralna terapija se fokusira na promenu negativnih misli i ponašanja koji mogu uticati na mentalno zdravlje i nivo serotonina. Psihodinamska terapija se fokusira na razumevanje nesvesnih procesa i emocionalnih konflikata koji mogu uticati na mentalno zdravlje i nivo serotonina. Ove terapije se obično sprovode jednom nedeljno tokom nekoliko meseci.

Kako se održava optimalan nivo serotonina i koliko je važno za mentalno zdravlje?

Održavanje optimalnog nivoa serotonina je važno za mentalno zdravlje. Načini da se održi nivo serotonina uključuju pravilnu ishranu, dovoljno sna, redovnu fizičku aktivnost i izbegavanje stresa i anksioznosti. Ishrana bogata triptofanom, aminokiselinom koja se koristi za proizvodnju serotonina, može takođe pomoći u održavanju optimalnog nivoa serotonina. Takođe, sprovođenje psihoterapije i korišćenje lekova, poput antidepresiva, mogu pomoći u povećanju nivoa serotonina.

Zaključak

Serotonin je hormon sreće koji igra važnu ulogu u regulaciji raspoloženja, apetita, sna i seksualne funkcije. Nedostatak serotonina može dovesti do depresije i drugih mentalnih poremećaja. Psihoterapija je jedan od načina da se poveća nivo serotonina, a najefikasnije vrste psihoterapije su kognitivno-bihejvioralna terapija i psihodinamska terapija. Važno je održavati optimalan nivo serotonina kroz pravilnu ishranu, dovoljno sna, redovnu fizičku aktivnost i izbegavanje stresa i anksioznosti.

Spec. dr med. Milan Popović

Psihijatar i psihoterapeut

Pružam usluge psihoterapije i psihijatrijskih pregleda u zemlji i inostranstvu. Radim uživo u našim prostorijama, kod klijenta ili Online preko Google Meet i Zoom platforme.

Usluge

  • REBT psihoterapija
  • Bračna i partnerska psihoterapija
  • Grupna psihoterapija
  • Psihijatrijski pregledi
  • Samadhi i Mindfulness meditacija
  • Progresivna mišićna relaksacija
  • Pravilne fizičke vežbe

Radno vreme

  • Radnim danima 18:00 - 21:00
  • Subota Samo hitni pregledi
  • Nedelja Samo hitni pregledi

© Copyright 2025 epsihijatar.net. Dizajnirao Dr Milan Popović. Sva prava zadržana.