loader

Praznina pre postojanja: Bezvremenski potencijal i Tvorac kao beskonačna svest – Nova teorija stvaranja univerzuma

U središtu filozofskih, naučnih i duhovnih težnji oduvek je bilo pitanje postojanja: Kako je univerzum nastao? Zašto postojimo? I šta je bilo pre svega? Pitanja o poreklu univerzuma, prirodi svesti i ulozi Tvorca postavljaju temelje za dublje razumevanje stvarnosti. Ova tema zahteva inovativan pristup koji prevazilazi tradicionalne granice nauke, filozofije i duhovnosti. Predstaviću jednu novu, objedinjenu teoriju koja kombinuje kvantnu fiziku, idealizam, kosmologiju i drevnu filozofiju, pružajući novi pogled na prirodu stvaranja.

Svest kao temelj stvarnosti

U srcu ove nove teorije leži ideja da je svest fundamentalna suština postojanja. Prema filozofiji idealizma, materijalna stvarnost nije osnovna, već je svest ta koja je primarna. Sve što postoji u univerzumu – svaki atom, zvezda, galaksija, pa čak i prostor i vreme – može se smatrati izrazom beskonačne svesti. Svest nije nusproizvod materije, kako neki pristupi sugerišu, već je sama osnova iz koje materija izranja.

Prema ovoj teoriji, pre nego što je univerzum nastao, pre Velikog praska, postojala je beskonačna svest, koja nije bila ograničena prostorom, vremenom ili materijom. Ova svest nije stvorena, niti ima početak ili kraj. Ona je večna i vanvremenska, transcendentna i beskonačna, i postoji izvan svakog fizičkog pojma koji smo mi ljudi u stanju da pojmimo.

Praznina pre postojanja: Bezvremenski potencijal

Šta je postojalo pre nego što je sve počelo? Pitanje „šta je bilo pre univerzuma“ možda ne može biti objašnjeno u terminima tradicionalne fizike, ali kvantna teorija pruža tragove. Pre Velikog praska, postojala je praznina, ali ova praznina nije apsolutno ništa – ona je ispunjena potencijalom. Kvantna fizika pokazuje da čak i u praznom prostoru, u vakuumu, postoje kvantne fluktuacije. Čestice i antičestice stalno nastaju i nestaju, a energija prisutna u vakuumu stvara dinamično stanje u kojem se neprestano menjaju potencijalne stvarnosti.

Ovaj koncept praznine kao bezvremenskog potencijala postavlja temelje za ideju da pre postojanja materijalnog univerzuma nije bilo apsolutnog „ništa“. Umesto toga, postojala je matrica mogućnosti, beskonačan rezervoar energije i potencijala iz kojeg je univerzum mogao da iznikne. Praznina, prema kvantnim teorijama, nije potpuno prazna, već je puna latentnih mogućnosti, što nam daje osnovu za zaključak da univerzum nije nastao iz „ničega“, već iz ove beskonačne praznine – polja beskonačnih potencijala.

Kvantna mehanika i posmatrač: Svest kreira realnost

Jedan od najintrigantnijih aspekata kvantne mehanike jeste uloga posmatrača u stvaranju stvarnosti. U kvantnim eksperimentima, poput čuvenog eksperimenta sa dvojnim prorezom, pokazano je da se kvantne čestice ponašaju drugačije kada ih posmatramo. Kada čestice nisu posmatrane, one se ponašaju kao talasi, prolazeći kroz oba proreza istovremeno. Međutim, kada se uvede posmatrač, čestice „biraju“ jedan put i ponašaju se kao čestice. Ovaj fenomen ukazuje na to da čin posmatranja oblikuje stvarnost na najfundamentalnijem nivou.

U okviru naše teorije, svest posmatrača ne samo da oblikuje kvantne procese na mikroskopskom nivou, već igra ključnu ulogu u oblikovanju univerzuma u celini. Posmatrač nije samo pasivni svedok stvarnosti, već aktivni kreator realnosti. Svest je ta koja daje strukturu i oblik onome što nazivamo materijalnim svetom. Kvantna mehanika pruža naučni okvir za ovaj uvid, sugerišući da realnost nije fiksirana dok svest ne stupi u interakciju s njom.

Veliki prasak kao čin svesti

Ako posmatramo Veliki prasak kroz ovu prizmu, možemo ga razumeti ne kao puki fizički događaj, već kao akt volje beskonačne svesti. Prema našoj teoriji, Veliki prasak je trenutak kada je beskonačna svest odlučila da manifestuje univerzum kroz čin volje. Univerzum nije nastao slučajno, već je rezultat svesne odluke – projekcija beskonačne svesti u materijalni oblik.

Veliki prasak je, u tom kontekstu, trenutak transformacije: prelaz iz stanja bezvremenog potencijala u stanje materijalne realnosti. Svest, koja je postojala izvan prostora i vremena, aktivirala je kvantne fluktuacije koje su dovele do eksplozivnog širenja materije i energije, stvarajući tako univerzum kakav poznajemo. Prostor i vreme, kako ih mi razumemo, nisu postojali pre ovog trenutka. Oni su proizvod svesti, iluzorni aspekti kroz koje svest istražuje samu sebe.

Prostor i vreme kao iluzije svesti

Ako je svest ta koja stvara realnost, tada prostor i vreme nisu apsolutni entiteti. Prostor i vreme su relativni konstrukti – alati koje svest koristi da bi strukturirala i organizovala svoje iskustvo. Pre nego što je svest stvorila materijalnu realnost, nije bilo prostora, nije bilo vremena. To su pojmovi koje koristimo da bismo razumeli i organizovali svet oko nas, ali oni su u osnovi manifestacije svesti.

U istočnjačkim filozofijama, posebno u hinduizmu i budizmu, prostor i vreme se posmatraju kao iluzije (maya). Stvarna realnost je ona koja postoji izvan tih ograničenja – beskonačna svest. Naša percepcija prostora i vremena je ograničena našom svesti, i kako se svest širi, tako se menja i naša percepcija tih pojmova. U skladu s ovim, možemo reći da su prostor i vreme fleksibilni, relativni aspekti stvarnosti koji se menjaju u zavisnosti od nivoa svesti koja ih doživljava.

Širenje svemira kao evolucija svesti

Od trenutka Velikog praska, univerzum je u stalnom procesu širenja. Zvezde, galaksije, planete i na kraju život, sve su to manifestacije ovog širenja. Širenje svemira može se posmatrati kao fizički izraz procesa kroz koji svest postaje svesna sebe. Kako se univerzum širi i evoluira, tako se širi i evoluira svest. Složenost oblika u univerzumu raste, a sa njom raste i sposobnost svesti da se izrazi kroz te oblike.

Ljudi, sa svojom sposobnošću za promišljanje i samospoznaju, predstavljaju jedan od najviših oblika izraza ove svesti. Naša svest nije samo proizvod evolucije, već i ključni deo procesa kroz koji univerzum postaje svestan sebe. Naša sposobnost da postavljamo pitanja o univerzumu, da razmišljamo o njegovom poreklu i da reflektujemo o sopstvenom postojanju, deo je šireg procesa kroz koji beskonačna svest istražuje samu sebe.

Holografski univerzum: Svest kao informacija

Još jedan zanimljiv koncept koji možemo uključiti u ovu teoriju jeste ideja holografskog univerzuma. Ovaj koncept, zasnovan na kvantnoj fizici i teoriji informacija, sugeriše da univerzum funkcioniše kao hologram – gde su informacije o celini univerzuma kodirane na njegovim granicama. U ovom modelu, svaki deo univerzuma sadrži informacije o celini, slično kao što svaki deo holograma sadrži celokupnu sliku.

Ako svest posmatramo kao osnovnu silu koja oblikuje univerzum, onda bi univerzum mogao biti shvaćen kao kvantni hologram u kojem su informacije o celokupnom postojanju kodirane unutar svesti. Svest je ta koja povezuje sve delove univerzuma, oblikujući ih u koherentnu celinu. Prema ovoj teoriji, sve što postoji u univerzumu je međusobno povezano, a svest je informacijsko polje koje drži sve te delove zajedno.

Ljudska svest: Mikrokozmos u makrokozmosu

U ovoj teoriji, ljudska svest igra posebnu ulogu. Naša sposobnost da reflektujemo o univerzumu, da postavljamo pitanja o postojanju, čini nas ključnim igračima u kosmičkom procesu samospoznaje. Mi nismo samo slučajni posmatrači u ovom univerzumu, već aktivni učesnici u njegovoj evoluciji. Naša svest je deo beskonačne svesti koja se manifestuje kroz univerzum, a svaki trenutak našeg iskustva doprinosi procesu kroz koji univerzum postaje svestan sebe.

U mnogim duhovnim tradicijama, ljudska bića se smatraju mikrokosmosom u makrokozmosu – svet unutar nas odražava svet izvan nas. Prema ovoj teoriji, ljudska svest je mikrokosmički izraz kosmičke svesti. Kroz našu svest, univerzum ne samo da postaje svestan sebe, već i istražuje svoju prirodu, potencijale i granice.

Zaključak: Nova teorija stvaranja univerzuma

Ova teorija objedinjuje filozofske, naučne i duhovne elemente u jedan koherentan okvir. Svest je temelj postojanja – izvor iz kojeg izranja materijalna realnost. Praznina pre postojanja nije apsolutno ništa, već stanje beskonačnog potencijala. Veliki prasak nije slučajan događaj, već čin volje beskonačne svesti, koja je odlučila da manifestuje univerzum kroz prostor, vreme i materiju.

Prostor i vreme su relativni konstrukti svesti, a realnost koju doživljavamo nije apsolutna, već je rezultat interakcije svesti sa kvantnim potencijalom. Kroz čin posmatranja, svest oblikuje i stvara stvarnost. Univerzum nije statičan, već je u stalnom procesu širenja i evolucije, a taj proces je istovremeno i proces evolucije svesti.

Kroz ljudsku svest, univerzum postaje svestan sebe. Svaka misao, osećaj, i iskustvo deo su šireg kosmičkog procesa kroz koji beskonačna svest istražuje i spoznaje samu sebe. Na kraju, pitanje postojanja nije samo naučno ili filozofsko pitanje, već je duboko lično pitanje koje nas vodi ka razumevanju našeg mesta u univerzumu kao dela beskonačne svesti koja se manifestuje kroz sve što postoji.

Dr Milan Popović

Spec. dr med. Milan Popović

Psihijatar i psihoterapeut

Pružam usluge psihoterapije i psihijatrijskih pregleda u zemlji i inostranstvu. Radim uživo u našim prostorijama, kod klijenta ili Online preko Google Meet i Zoom platforme.

Usluge

  • REBT psihoterapija
  • Bračna i partnerska psihoterapija
  • Grupna psihoterapija
  • Psihijatrijski pregledi
  • Psihijatrijska procena za smeštaj u dom

Radno vreme

  • Radnim danima 18:00 - 21:00
  • Subota 18:00 - 21:00
  • Nedelja 18:00 - 21:00

© Copyright 2024 epsihijatar.net. Dizajnirao Dr Milan Popović. Sva prava zadržana.