U srcu hrišćanske mistične tradicije postoji paradoksalan poziv – da se kroz tišinu približimo Bogu koji nadilazi sva imena i opise. Među najvećim misticima koji su artikulisali ovu duboku dimenziju duhovnosti bio je Majster Ekhart (1260-1328), srednjovekovni dominikanski sveštenik, filozof i teolog. Njegov koncept “pustinjske tišine božanstva” (wüste der Gottheit) predstavlja jedan od najdubljih uvida u transcendentnu prirodu božanske stvarnosti i našeg odnosa prema njoj.

Majster Ekhart i njegovo revolucionarno učenje

Majster Ekhart je rođen u Nemačkoj, a obrazovanje je stekao na Univerzitetu u Parizu, intelektualnom centru srednjovekovne Evrope. Kao dominikanac, bio je posvećen ne samo kontemplativnom životu, već i prenošenju duhovnih istina kroz propovedi i predavanja. Ono što je izdvajalo Ekharta od većine njegovih savremenika bila je njegova spremnost da preispituje konvencionalne religiozne izraze i da zalazi u područja teološkog mišljenja koja su bila neistražena i potencijalno kontroverzna.

Ekhartova mistika se razvijala na temelju klasične hrišćanske teologije, posebno dela Avgustina i Tome Akvinskog, ali je išla korak dalje u artikulisanju odnosa između Boga i duše. Dok su mnogi teolozi njegovog vremena naglašavali transcendenciju Boga i jaz između Stvoritelja i stvorenja, Ekhart je insistirao na radikalnoj imanenciji božanskog – na neposrednom i direktnom prisustvu Boga u najdubljoj suštini ljudske duše.

Pustinjska tišina božanstva – ključ Ekhartove teologije

Centralni koncept Ekhartove misli je razlikovanje između “Boga” (Gott) i “božanstva” (Gottheit). “Bog” se odnosi na ličnog Boga religijskog iskustva, Boga koji stvara, objavljuje se i stupa u odnos sa ljudima. “Božanstvo”, s druge strane, predstavlja apsolutnu, nediferenciranu osnovu iz koje proizlazi sam pojam Boga – to je stanje pre svih razlika, pre svake manifestacije, pre stvaranja.

Ovu nediferenciranu osnovu božanstva Ekhart opisuje kao “pustinjsku tišinu” – metafora koja evocira sliku beskrajne, prazne, ali paradoksalno plodne pustinje. Pustinja je mesto tišine, mesto bez orijentira, mesto gde uobičajeni načini opažanja i razumevanja postaju beskorisni. U toj pustinjskoj tišini nalazimo božanstvo koje nije ni “ovo” ni “ono”, koje nema kvaliteta, koje nije ni biće ni ne-biće, već transcendira sve kategorije.

“Bog je bez imena, jer niko ne može govoriti o njemu ili ga shvatiti,” piše Ekhart. “Kad bih rekao da je Bog biće, ne bih govorio istinu; on je biće iznad bića i negirajuća nadbiće.”

Ovaj apofatički (negativni) pristup božanskom nije bio potpuno nov u hrišćanskoj tradiciji, ali je Ekhart razvio njegove implikacije do njihovih krajnjih granica. Za njega, ulazak u “pustinjsku tišinu božanstva” nije samo intelektualno vežbanje u negativnoj teologiji, već egzistencijalni put transformacije.

Rođenje Reči u duši – centralni misterijum

Ključni element Ekhartove mistike je njegova doktrina o “rođenju Reči (Logosa) u duši.” Prema hrišćanskoj teologiji, druga osoba Trojstva – Sin, Logos ili Reč – eternalno je rođen od Oca. Ekhart je ovaj teološki pojam preneo na teren direktnog duhovnog iskustva tvrdeći da se isto rođenje odvija u najdubljoj suštini ljudske duše.

“Otac rađa svog Sina u večnoj spoznaji, i na isti način Otac rađa svog Sina u duši kao u svojoj vlastitoj prirodi, i rađa ga u dušu kao njenu vlastitu, i njegovo je rođenje njegovo vlastito biće, i njegova je radost.” (Iz propovedi 2)

Za Ekharta, ovo “rođenje” nije jednokratan, istorijski događaj (kao što je to Hristovo rođenje u Vitlejemu), već večni, bezvremeni proces koji se neprestano odvija u “sada” – u večnoj sadašnjosti. Kada duša postane dovoljno prazna i tiha, kada se oslobodi svih slika, koncepata i vlastitih želja, ona postaje mesto gde se Bog večno rađa.

Ova transformacija duše ne dešava se kroz akumulaciju znanja ili kroz moralno usavršavanje, već kroz radikalno “otpuštanje” ili “odricanje” (Gelassenheit), kroz koje duša postaje prazna poput pustinje, spremna primiti božansku Reč.

Gelassenheit – put otpuštanja

Ekhart je razvio koncept Gelassenheit (otpuštanje, prepuštanje, odricanje) kao ključni element duhovnog puta. Ovaj pojam prevazilazi uobičajeno shvatanje asketskog odricanja od materijalnih dobara. Za Ekharta, pravo odricanje odnosi se pre svega na mentalne konstrukcije, uključujući i same naše koncepte o Bogu.

U svojoj možda najradikalnijoj izjavi, Ekhart piše: “Molim Boga da me oslobodi ‘Boga’.” Ova paradoksalna molitva nije izraz ateizma ili pobune protiv božanskog, već molba za oslobođenje od ograničenih, ljudskih koncepata o Bogu koji zaklanjaju njegovu istinsku prirodu.

Prema Ekhartu, dotle god smo vezani za bilo kakve slike ili ideje o Bogu – čak i najuzvišenije i najsvetije – nismo slobodni za istinsko jedinstvo s božanskim. Samo kroz potpuno odricanje od svih predstava i koncepata (uključujući i koncept samog odricanja) možemo ući u “pustinjsku tišinu” gde prebiva istinsko božanstvo.

Iskra duše – mesto susreta sa božanskim

Gde se događa ovo mistično sjedinjenje s božanskim? Ekhart uvodi koncept “iskre duše” (scintilla animae) ili “tvrđave duše” – najdubljeg središta ljudskog bića koje ostaje netaknuto od stvorenog sveta, od vremena i prostora, od svih mentalnih kategorija.

“Na dnu duše, tamo gde vreme nikada nije ušlo, gde nijedan stvoreni lik nikada nije prodro, tamo je Bog u svojoj čistoj božanstvenosti, a ne kao otac, sin ili duh sveti.” (Propoved 48)

Ova iskra duše je mesto gde se duša i božanstvo susreću u neizrecivom jedinstvu. Tu nema razlike između subjekta i objekta, između onoga koji spoznaje i onoga što je spoznato, između duše i Boga. U toj krajnjoj tački sjedinjenja, duša “postaje ono što već jeste” – vraća se svom izvornom stanju, svom identitetu s božanskim temeljem.

Važno je naglasiti da Ekhart ne propoveda panteizam ili potpuno stapanje identiteta duše s Bogom. Duša ne postaje Bog u apsolutnom smislu, ali otkriva svoju najdublju prirodu koja je srodna božanskom i koja učestvuje u božanskom životu.

Ekhartova mistika i njene kontroverze

Radikalnost Ekhartovih učenja izazvala je sumnje kod crkvenih vlasti njegovog vremena. Godine 1326. započeta je istraga protiv njega pod optužbom za jeres, a dve godine nakon njegove smrti, 1329. godine, papa Jovan XXII izdao je bulu In agro dominico u kojoj je osudio 28 teza iz Ekhartovih spisa (17 kao jeretičke i 11 kao sumnjive).

Međutim, važno je napomenuti da Ekhart nikada nije bio ekskomuniciran iz Crkve, a pre svoje smrti podneo je izjavu u kojoj je tvrdio da nikada nije imao nameru da uči bilo šta što bi bilo protivno crkvenoj doktrini. Uprkos ovim kontroverzama, Ekhartov uticaj nastavio je da se širi kroz nemačku dominikansku školu mistike.

Ekhartovi naslednici i razvoj “rajnske mistike”

Ekhartova mistična učenja nastavila su da žive i razvijaju se kroz rad njegovih učenika i duhovnih naslednika, posebno Johana Taulera (1300-1361) i Henrika Suzoa (1295-1366). Ovi mistici, zajedno s Ekhartom, čine jezgro onoga što se naziva “rajnska” ili “nemačka” mistička škola.

Johan Tauler je bio manje spekulativan i više praktičan u svom pristupu nego Ekhart. Fokusirao se na konkretne prakse koje vode do duhovne transformacije, naglašavajući važnost strpljenja u patnji i potrebu za istinskim poniznošću. Ipak, zadržao je Ekhartov naglasak na “rođenju Boga u duši” i na važnosti Gelassenheit-a.

Henrik Suzo, s druge strane, razvio je više afektivni i poetski pristup mistici. Dok je zadržao Ekhartove temeljne uvide, izrazio ih je kroz živopisne slike, vizije i alegorije, čineći ih dostupnijim široj publici. Suzo je naglašavao ljubavni odnos između duše i božanskog, opisujući dušu kao “nevjestu” koja čezne za sjedinjenjem s božanskim “zaručnikom”.

Paralele u drugim hrišćanskim mističnim tradicijama

Ekhartov koncept “pustinjske tišine božanstva” nalazi odjeke u drugim tradicijama hrišćanske mistike, kako onim koje su mu prethodile, tako i onima koje su došle nakon njega.

Dionizije Areopagit i apofatička tradicija

Jedan od najvažnijih uticaja na Ekhartovu misao bio je Dionizije Areopagit (5-6. vek), pseudonim autora čiji su spisi postavili temelje hrišćanske apofatičke (negativne) teologije. U delima kao što su “O mističnoj teologiji” i “O božanskim imenima”, Dionizije je razvio pristup božanskom kroz negaciju: Bog se ne može adekvatno opisati pozitivnim pojmovima, već jedino negacijom svih atributa.

Ekhartova “pustinjska tišina” nastavlja ovu apofatičku tradiciju, ali dodaje joj dimenziju neposrednog, iskustvenog sjedinjavanja s božanskim koje nadilazi sve pojmovne kategorije.

Oblak neznanja i engleska mistika

Anonimni engleski mistični tekst iz 14. veka, “Oblak neznanja”, razvija pristup kontemplativnoj molitvi koji rezonira s Ekhartovom “pustinjskom tišinom”. Autor “Oblaka” uči da se Bog može spoznati samo kroz “tamni oblak zaborava” gde se duša mora osloboditi svih specifičnih misli i slika:

“Ako želiš sabrati svu svoju želju u jednu jednostavnu reč koju će um lako zadržati, uzmi kratku reč radije nego dugu. Takva reč je riječ ‘Bog’ ili ‘ljubav’… I udri tom rečju oblak neznanja između tebe i Boga.”

Ovaj pristup, iako izražen drugačijim jezikom, sukladan je Ekhartovom naglašavanju potrebe za odricanjem od konkretnih mentalnih slika u pristupu božanskom.

Sv. Jovan od Krsta i “tamna noć duše”

Španski karmelićanski mistik sv. Jovan od Krsta (1542-1591) razvio je koncept “tamne noći duše” – perioda duhovne suvoće i prividne odsutnosti Boga kroz koji duša mora proći na putu prema jedinstvu s božanskim. Ova “noć” uključuje pročišćavanje od svih uobičajenih načina doživljavanja Boga i može se usporediti s Ekhartovom “pustinjskom tišinom”.

Jovan piše: “Da bi došla do onoga što ne znaš, moraš ići putem gde ne znaš.” Ova ideja da se istinsko znanje Boga nalazi sa one strane svih uobičajenih načina znanja duboko je usklađena sa Ekhartovim učenjem.

Istočna hrišćanska tradicija – hezihazam

Zanimljivo je povući paralele između Ekhartove mistike i hezihastičke tradicije istočnog pravoslavnog hrišćanstva. Ova tradicija, koja se razvila na planini Atos i drugde u vizantskom svetu, naglašava praksu “umne molitve” ili “molitve srca” kao puta prema jedinstvu s Bogom.

Hezihasti poput sv. Grigorija Palame (1296-1359), Ekhartovog savremenika, razvili su doktrinu o razlici između božanske suštine (koja je apsolutno nespoznatljiva) i božanskih energija (kroz koje se Bog otkriva i kojima se može učestvovati). Ova distinkcija ima određene sličnosti s Ekhartovim razlikovanjem između “božanstva” i “Boga”, iako postoje i značajne razlike u teološkim okvirima.

Zanimljivo je da dok je Ekhartova mistika bila kontroverzna na Zapadu, Palamina je postala ortodoksno učenje Istočne crkve nakon isihastičkih sporova sredinom 14. veka.

Savremena relevantnost Ekhartove “pustinjske tišine”

Ekhartova mistika, nakon vekova relativne zanemarenosti, doživela je značajnu renesansu u 20. veku, delom zahvaljujući radu učenjaka poput Josefa Quint-a (koji je priredio kritičko izdanje Ekhartovih dela) i teologa kao što su Vladimir Lossky i Bernard McGinn.

Njegov naglasak na “pustinjskoj tišini” kao sredstvu pristupa božanskom posebno rezonuje sa savremenim duhovnim traganjima:

Međureligijski dijalog

Ekhartov koncept božanstva koje nadilazi sve kategorije pokazuje iznenađujuće sličnosti s pojmovima iz drugih velikih duhovnih tradicija – s budističkom šunjatom (prazninom), taoističkim Taom koji se ne može imenovati, i advaita vedantičkim Brahmanom koji nadilazi sve atribute. Ove sličnosti čine Ekharta prirodnim mostom za međureligijski dijalog o najdubljim duhovnim istinama.

Thomas Merton, trapistički monah i pisac koji je istraživao veze između hrišćanske mistike i istočnjačkih tradicija, posebno je bio inspirisan Ekhartovim učenjem. U svom delu “Zen i ptice žudnje”, Merton je istražio sličnosti između Ekhartove “pustinjske tišine” i zen-budističkog koncepta praznine.

Kontemplativna praksa u savremenom svetu

U svetu zasićenom informacijama, slikama i neprestanom bukom, Ekhartov poziv na tišinu i odricanje od mentalnih slika ima posebnu relevantnost. Njegov pristup nudi korektiv kulturi koja vrednuje akumulaciju (bilo-materijalnih dobara ili informacija) nad unutrašnjim pražnjenjem i receptivnošću.

Savremeni kontemplativni pokreti u hrišćanstvu, poput Kontemplativne molitve koju su razvili Thomas Keating i Basil Pennington, ili Hrišćanske meditacije koju promoviše John Main, često citiraju Ekharta kao jednog od svojih duhovnih predaka.

Dijalog s naukom

Ekhartovo insistiranje na iskustvu koje nadilazi dualističke kategorije neočekivano rezonuje s nekim aspektima savremene nauke, posebno s kvantnom fizikom koja takođe dovodi u pitanje uobičajene dualistične kategorije. Fizičari poput Davida Bohma razvili su koncepte “implicitnog reda” koji imaju određene sličnosti s Ekhartovim shvatanjem stvarnosti kao proizlazeće iz jednog nediferenciranog temelja.

Zaključak: Večna relevantnost pustinjske tišine

“Pustinjska tišina božanstva” o kojoj je govorio Majster Ekhart pre sedam vekova nije samo istorijski artefakt srednjovekovne teologije. To je živi poziv na najdublje moguće iskustvo božanskog – iskustvo koje nadilazi sve naše koncepte, sve naše mentalne slike, čak i same naše metode i tehnike.

U vremenu kad su mnogi ljudi razočarani institucionalizovanom religijom ali i dalje gladni autentičnog duhovnog iskustva, Ekhartova mistika nudi putokaz ka izvornoj duhovnosti koja nije opterećena dogmom ili ritualizmom. Njegova “pustinjska tišina” nije praznina odsustva, već punina prisustva – prisustva koje možemo otkriti samo kad se oslobodimo svih naših pokušaja da ga ograničimo imenima, atributima ili konceptima.

Kao što sam Ekhart kaže: “Bog je bliži meni nego što sam ja sam sebi.” Ova blizina ne zahteva složene tehnike ili ekstenzivno teološko znanje; zahteva samo spremnost da utonemo u tišinu i dopustimo božanskom da se rodi u najdubljoj suštini našeg bića.

Dr Milan Popović – psihijatar i RE&KBT psihoterapeut

Spec. dr med. Milan Popović

Psihijatar i psihoterapeut

Pružam usluge psihoterapije i psihijatrijskih pregleda u zemlji i inostranstvu. Radim uživo u našim prostorijama, kod klijenta ili Online preko Google Meet i Zoom platforme.

Usluge

  • REBT psihoterapija
  • Bračna i partnerska psihoterapija
  • Grupna psihoterapija
  • Psihijatrijski pregledi
  • Samadhi i Mindfulness meditacija
  • Progresivna mišićna relaksacija
  • Pravilne fizičke vežbe

Radno vreme

  • Radnim danima 18:00 - 21:00
  • Subota Samo hitni pregledi
  • Nedelja Samo hitni pregledi

© Copyright 2025 epsihijatar.net. Dizajnirao Dr Milan Popović. Sva prava zadržana.