U tihim ćelijama manastira planine Atos, u šumama Sirije, u pećinama Kapadokije, vekovima se razvijala duhovna praksa tako duboka i transformativna da je ostala uglavnom neshvaćena za zapadni svet. Hezihazam – kontemplativna tradicija istočnog pravoslavlja – predstavlja jedan od najrazrađenijih sistema hrišćanske mistike i duhovne prakse. Istovremeno, u hindu i budističkim tradicijama, koncept samadhija označava najviše stanje kontemplativnog jedinstva. Iako su se razvijali u različitim kulturnim i teološkim kontekstima, ovi putevi pokazuju iznenađujuće sličnosti u pristupu krajnjoj stvarnosti.

Hezihazam: put tišine i svetlosti

Sama reč “hezihazam” potiče od grčke reči hesychia (ησυχία), što znači “tišina”, “mir”, “spokojstvo”. Ovo nije obična spoljašnja tišina, već duboko unutrašnje stanje mira i pribranosti. Hezihastička tradicija ima svoje korene u najranijem monaštvu – pustinjskim ocima Egipta i Sirije iz 4. i 5. veka, ali je detaljno razrađena i sistematizovana na Svetoj Gori Atos i u drugim delovima vizantijskog sveta.

Isusova molitva kao središte prakse

Centralni element hezihastičke prakse je “neprestana molitva” ili “molitva srca”, koja se obično manifestuje kroz ponavljanje Isusove molitve: “Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj me grešnog.” Ova kratka formula, ritmički usklađena sa disanjem, služi kao fokusna tačka za prebacivanje pažnje iz uma u srce – ne u fizički organ, već u duhovno središte ljudskog bića.

Sv. Teofan Zatvornik, značajan ruski duhovni učitelj iz 19. veka, opisuje proces: “Stajte umom u srce pred Gospodom i izgovarajte molitvu bilo usnama, bilo umom… Ali sve to treba da se odvija u srcu.” Ova praksa zahteva godine posvećenosti i disciplinu koja prožima svaki aspekt života.

Teologija božanskih energija

Sv. Grigorije Palama (1296-1359), glavni teološki branitelj i sistematizator hezihazma, razvio je doktrinu o razlici između božanske suštine (ousia) i božanskih energija (energeiai). Prema Palami, dok je Božija suština apsolutno transcendentna i nespoznatljiva, njegove energije su imanentne i kroz njih se Bog otkriva i stupa u zajedništvo sa stvorenjima.

“Bog je istovremeno i potpuno nesaznatan po svojoj suštini i potpuno saznatan po svojim energijama”, piše Palama. Ove energije nisu stvorene niti odvojene od Boga – one su sam Bog u njegovom samootkrivenju, baš kao što je sunčeva svetlost neodvojiva od samog sunca, iako nije identična njegovoj suštini.

Nestvorena svetlost kao iskustvo božanske prisutnosti

Kroz rigoroznu asketsku praksu, molitvu srca i potpunu predanost, hezihasta postupno ulazi u stanje koje omogućava neposredno iskustvo božanskih energija, često manifestovano kao viđenje “nestvorene svetlosti” – iste one svetlosti koja je obasjala Hrista tokom Preobraženja na gori Tavor.

Sv. Simeon Novi Bogoslov, veliki vizantijski mistik 11. veka, opisuje ovo iskustvo: “Božanska svetlost… sjaji kao sunce. Kada ona sija, čoveku se čini da sve što ga okružuje nestaje, i on ne zna ni da li je u telu ili izvan tela.”

Ova svetlost nije fizička, niti je metafora – to je direktno, opažajno iskustvo božanskog prisustva koje transcendira uobičajene kategorije percepcije, istovremeno transformišući onoga ko ga doživljava.

Samadhi: vrhunac jogičkog puta

U indijskim duhovnim tradicijama, posebno u jogi i vedanti, samadhi predstavlja vrhunsko stanje koncentracije i apsorpcije u kojem dualistička percepcija subjekta i objekta nestaje, ostavljajući samo jedinstvo svesti.

Stepenice ka jedinstvu

Tradicionalna joginška literatura opisuje različite nivoe samadhija. Patanjđali, u svojim “Joga sutrama” (oko 2. veka pre n.e.), razlikuje samprajnata samadhi (samadhi sa svešću o objektu) i asamprajnata samadhi (samadhi bez svesti o objektu). Prvi uključuje različite nivoe koncentracije sa semenom (sabija), dok drugi predstavlja stanje bez semena (nirbija) – čistu svesnost bez objekta.

U budističkoj tradiciji razlikujemo devet nivoa dhyana (meditativne apsorpcije), pri čemu najviši nivoi transcendiraju čak i najsuptilnije oblike percepcije i svesti.

Direktno iskustvo krajnje stvarnosti

Krajnji cilj samadhija u advaita vedanti je direktno iskustvo nedualnog Brahmana – apsolutne stvarnosti iza svih pojavnih formi. Upanišade opisuju ovo stanje: “Tamo gde nema drugog, gde nema različitosti, tamo je Beskonačnost.” (Chandogya Upanishad)

Kroz ovo iskustvo, jogini otkrivaju da njihovo istinsko sopstvo (atman) nije različito od univerzalne svesti (Brahman). Šankara, veliki učitelj advaita vedante, objašnjava: “Brahman je stvarnost, svet je privid, a duša (jiva) nije ništa drugo do Brahman.”

Put do samadhija

Put do samadhija uključuje rigoroznu disciplinu utemeljenu na osam udova joge (ashtanga yoga):

  1. Yama (etički principi)
  2. Niyama (lične opservanse)
  3. Asana (položaji tela)
  4. Pranayama (kontrola daha)
  5. Pratyahara (povlačenje čula)
  6. Dharana (koncentracija)
  7. Dhyana (meditacija)
  8. Samadhi (apsorpcija)

Kroz ove prakse, jogini postepeno pročišćavaju telo i um, usredsređuju pažnju i transcendiraju identifikaciju sa prolaznim aspektima iskustva.

Majster Ekhart i “pustinjska tišina božanstva”

U zapadnom hrišćanstvu, Majster Ekhart (1260-1328), nemački dominikanski mistik i teolog, razvio je učenje koje pokazuje fascinantne paralele sa hezihastičkom tradicijom, ali i sa istočnjačkim konceptima poput samadhija i budističke praznine.

Božanstvo iznad Boga

Centralni element Ekhartove mistike je razlikovanje između “Boga” (Gott) i “božanstva” (Gottheit). “Bog” je Bog religijskog iskustva, Bog koji stvara i koji stupa u odnos sa stvorenjima. “Božanstvo”, s druge strane, predstavlja apsolutnu, nediferenciranu osnovu iz koje proizlazi i sam pojam Boga.

Ovu nediferenciranu osnovu božanstva Ekhart opisuje kao “pustinjsku tišinu” – metafora koja evocira beskrajnu, praznu, ali paradoksalno plodnu pustinju. U toj pustinjskoj tišini nalazimo božanstvo koje transcendira sve kategorije i atribute.

“Molim Boga da me oslobodi ‘Boga'”, piše Ekhart u jednoj od svojih najradikalnijih propovedi, ukazujući na potrebu transcendiranja čak i najuzvišenijih koncepcija božanskog da bi se dostigla njegova istinska priroda.

Rođenje Božije Reči u duši

Ključni element Ekhartovog učenja je koncept “rođenja Reči (Logosa) u duši.” Prema hrišćanskoj teologiji, Sin Božiji se večno rađa od Oca. Ekhart ovo teološko učenje prenosi na iskustveni nivo, tvrdeći da se isto rođenje može dogoditi u duši koja je dovoljno “prazna” i prijemčiva.

“Otac rađa svog Sina u večnoj spoznaji, i na isti način Otac rađa svog Sina u duši kao u svojoj vlastitoj prirodi”, piše Ekhart. Ovo se događa kada duša postane “prazna” od svih stvorenih slika i koncepata, uključujući i koncepte o samom Bogu.

Gelassenheit – put otpuštanja

Ekhart je razvio koncept Gelassenheit (otpuštanje, prepuštanje, odricanje) kao ključni element duhovnog puta. Ovo nije samo odricanje od materijalnih dobara, već radikalno otpuštanje svih mentalnih konstrukcija, uključujući i same koncepte o Bogu.

Samo kroz potpuno odricanje od svih predstava i koncepata (uključujući i koncept samog odricanja) možemo ući u “pustinjsku tišinu” gde prebiva istinsko božanstvo.

Dodirne tačke: mostovi između tradicija

Uprkos različitim kulturnim i teološkim okvirima, hezihazam, samadhi i Ekhartova mistika pokazuju fascinantne strukturne sličnosti.

1. Transcendiranje diskurzivnog uma

Sve tri tradicije naglašavaju potrebu za prevazillaženjem običnog, diskurzivnog načina razmišljanja. Hezihasti govore o “spuštanju uma u srce”, Ekhart o “otpuštanju” svih mentalnih predstava, a joginske tradicije o “zaustavljanju vrteške uma” (citta vritti nirodha).

2. Svetlost kao manifestacija transcendentnog

Fascinantna paralela je fenomen svetlosti u ovim tradicijama. Hezihasti opisuju viđenje “nestvorene svetlosti”, jogini govore o unutrašnjem sjaju (jyoti), a Ekhart opisuje “iskru duše” (scintilla animae) u kojoj se događa rođenje božanske Reči.

3. Paradoksalni jezik nedualnosti

Sve tri tradicije često koriste paradoksalni jezik da izraze iskustvo koje prevazilazi uobičajene dualne kategorije. Upanišade govore: “To se kreće i ne kreće; to je daleko i blizu; to je unutra i spolja.” Ekhart piše: “Oko kojim ja vidim Boga je isto oko kojim Bog vidi mene.” Hezihasti govore o “trezvenoj opijenosti” duhovnim vinom.

4. Transformacija identiteta

Sve tri tradicije vode ka radikalnoj transformaciji svesti i identiteta. Hezihasti govore o “oboženju” (theosis), Ekhart o “proboju” (Durchbruch) do božanstva, a jogini o otkrivanju atman-Brahman identiteta.

Budistička šunjata i taoistički Tao

Ekhartov koncept “pustinjske tišine božanstva” pokazuje značajne sličnosti s budističkim konceptom praznine (śūnyatā) i taoističkim Taom koji se ne može imenovati.

Praznina koja nije nihilizam

U mahajanskom budizmu, praznina (śūnyatā) ne označava nihilističko “ništa”, već odsutnost inherentnog, nezavisnog postojanja svih fenomena. Nagarđuna, ključni filozof madhjamaka škole, razvio je “srednji put” koji izbegava ekstreme i eternalizma i nihilizma.

Ova praznina ima određene paralele sa Ekhartovom “pustinjskom tišinom božanstva” koja je “ništa” u smislu da nadilazi sve kategorije, ali istovremeno predstavlja puninu iz koje sve proizlazi.

Tao koji se ne može imenovati

Lao Ce, u svom delu “Tao Te Đing”, piše: “Tao koji se može imenovati nije večni Tao.” Ova neizrecivost Taoa ima paralele s Ekhartovim insistiranjem na neophodnosti transcendiranja svih imena i atributa koje pripisujemo božanskom.

“Put do Taoa”, piše Lao Ce, “je povratak.” Ovo podseća na Ekhartovo učenje o “proboju” do izvora iz kojeg proizlaze sve distinkcije.

Thomas Merton: most između Istoka i Zapada

Thomas Merton (1915-1968), trapistički monah i pisac, imao je ključnu ulogu u uspostavljanju dijaloga između hrišćanske mistike i istočnjačkih tradicija u 20. veku.

Zen i hrišćanska mistika

U svom delu “Zen i ptice žudnje”, Merton istražuje paralele između apofatičke (negativne) teologije hrišćanstva i zen-budističkog pristupa praznini. Posebno je bio fasciniran Ekhartovim učenjem o “pustinjskoj tišini božanstva” i njegovim sličnostima sa zen konceptom praznine (mu ili wu).

Merton piše: “Zen treba razumeti kao oblik apofatizma… On ima posebne sličnosti sa apofatičkom tradicijom na Zapadu, kao što je nalazimo u Pseudo-Dioniziju, Ekhartu, Jovanu od Krsta…”

Kontemplacija kao transformativno iskustvo

Za Mertona, kontemplacija nije bila samo tehnika ili metod, već radikalna transformacija svesti. On je video paralele između ovog razumevanja kontemplacije i istočnjačkih koncepata poput samadhija.

“Kontemplacija”, piše Merton, “nije viđenje nečega, već viđenje Ničega. To je viđenje kroz veo koji pokriva lice Boga.” Ova formulacija pokazuje dubok uticaj kako Ekhartove mistike, tako i zen budizma.

Savremeni kontemplativni pokreti

Savremeni kontemplativni pokreti u zapadnom hrišćanstvu često crpe inspiraciju iz hezihastičke tradicije, Ekhartove mistike, ali i prepoznaju strukturne sličnosti sa istočnjačkim praksama.

Kontemplativna molitva

Thomas Keating (1923-2018) i Basil Pennington (1931-2005), cistercitski monasi, razvili su metod “Kontemplativne molitve” koji nastoji da obnovi kontemplativnu dimenziju hrišćanstva. Inspirisani su kako hezihastičkom tradicijom, tako i Ekhartovim učenjem.

Osnovna praksa kontemplativne molitve uključuje sedenje u tišini, obično 20 minuta, fokusirajući se na “svetu reč” koja izražava nameru da se bude otvoren za Božije prisustvo. Kada se pojave misli ili slike, praktikant se nežno vraća na svetu reč, ne boreći se protiv misli.

Hrišćanska meditacija

John Main (1926-1982), benediktinski monah, razvio je praksu “Hrišćanske meditacije” koja uključuje kontinuirano ponavljanje molitvene reči ili fraze (mantra), obično “Maranatha” (“Dođi, Gospode” na aramejskom). Main je bio inspirisan kako pustinjskim ocima hrišćanstva, tako i svojim iskustvom sa istočnjačkim tradicijama.

Pokreti Kontemplativne molitve i Hrišćanske meditacije eksplicitno citiraju Ekharta kao jednog od svojih duhovnih predaka, posebno njegovo učenje o potrebi za “pustinjskom tišinom” koja omogućava direktno iskustvo božanskog prisustva.

Dijalog s naukom: kvantna fizika i nediferencirana stvarnost

Fascinantna paralela pojavljuje se između mističnih tradicija i određenih aspekata savremene fizike, posebno kvantne teorije.

Bohmov “implicitni red”

Fizičar David Bohm (1917-1992) razvio je koncept “implicitnog reda” – fundamentalnog nivoa stvarnosti iz kojeg proizlazi “eksplicitni red” svakodnevnog iskustva. Prema Bohmu, vidljivi, manifestovani svet je samo “naborani” izraz dublje, nediferencirane osnove.

Ova ideja pokazuje iznenađujuće sličnosti sa Ekhartovim shvatanjem odnosa između “božanstva” i manifestovanog “Boga”, kao i sa hezihastičkim razumevanjem odnosa između božanske suštine i energija, te sa advaita vedantskim konceptom Brahmana kao jedinog temelja pojavne stvarnosti.

Kvantna nelokalnost i nedualnost

Fenomen kvantne isprepletanosti, gde dve čestice ostaju trenutno povezane bez obzira na udaljenost među njima, dovodi u pitanje naše uobičajeno razumevanje odvojenosti i lokalizacije. Ovo rezonira sa mističnim iskustvima jedinstva koja transcendiraju prostorno-vremenska ograničenja.

Fizičar i filozof Henri Stapp piše: “Kvantna teorija tako prikazuje sliku sveta koja je mnogo bliža slici predstavljenoj u azijskim filozofskim/religijskim tradicijama nego slici koja proizlazi iz klasične fizike.”

Praktične implikacije za savremenog duhovnog tragaoca

Šta paralele između ovih drevnih tradicija znače za savremenog duhovnog tragaoca? Nekoliko ključnih uvida se može izvući:

1. Univerzalnost kontemplativnog iskustva

Strukturne sličnosti između ovih tradicija sugerišu da postoje univerzalni aspekti kontemplativnog iskustva koji transcendiraju kulturne i religijske granice. Ovo ne znači da su sve tradicije “isto”, već da ljudska svest, kada se okrene ka kontemplaciji krajnje stvarnosti, može otkrivati slične obrasce i iskustva.

2. Integracija tela i uma

Sve ove tradicije prepoznaju važnost telesne dimenzije duhovnog putovanja. Specifični položaji tela, tehnike disanja i kultivisanje fizičkog mirovanja služe kao osnova za dublje kontemplativno iskustvo.

3. Tišina kao temeljna praksa

Sve ove tradicije naglašavaju centralnu ulogu tišine – ne samo odsustva zvuka, već unutrašnjeg smirenja uma. Kroz kultivisanje ove unutrašnje tišine, otvara se prostor za transcendentno iskustvo.

4. Etika kao temelj

Sve ove tradicije naglašavaju neophodnost etičkog i moralnog života kao osnove za više duhovne uvide. Hezihazam naglašava pokajanje i ljubav, Ekhartova mistika odricanje i poniznost, a joginski put počinje sa yamom i niyamom – etičkim i ličnim opservacijama.

Zaključak: različiti putevi, zajednička dubina

Hezihazam, samadhi i Ekhartova “pustinjska tišina božanstva”, iako ukorenjeni u različitim kulturnim i teološkim tradicijama, predstavljaju izvanredna svedočanstva o dubokoj ljudskoj čežnji za transcendencijom i jedinstvom sa krajnjom stvarnošću.

Njihove strukturne sličnosti ne umanjuju jedinstvene kvalitete svake tradicije, niti brišu njihove stvarne razlike. Teološki okvir hezihazma, zasnovan na hrišćanskom razumevanju Boga kao Svete Trojice, stvara kontekst koji se značajno razlikuje od filozofskog okvira advaita vedante ili zen budizma.

Zanimljivo je da dok je Ekhartova mistika bila kontroverzna na Zapadu i neki aspekti njegovog učenja su bili formalno osuđeni nakon njegove smrti, Palamina teologija je postala standardno pravoslavno učenje nakon isihastičkih kontroverzi sredinom 14. veka.

Međutim, fascinantne paralele između ovih puteva sugerišu da je ljudska svest sposobna za duboku transformaciju koja transcendira uobičajene kategorije iskustva – transformaciju koja nas vodi ka autentičnijem, celovitijem i smislenijem postojanju.

U vremenu koje je često opterećeno površnošću, fragmentacijom i duhovnom dezorjentacijom, ove drevne kontemplativne tradicije nude dragocene putokaze ka dubini i celovitosti. One nas podsećaju da istinska sreća i ispunjenje ne leže u neprestanon akumuliranju spoljašnjih stvari i iskustava, već u transformaciji svesti koja nam omogućava da doživimo stvarnost na potpuno nov način – u svoj njenoj dubini, lepoti i misteriji.

Dr Milan Popović – psihijatar i REBT psihoterapeut

Spec. dr med. Milan Popović

Psihijatar i psihoterapeut

Pružam usluge psihoterapije i psihijatrijskih pregleda u zemlji i inostranstvu. Radim uživo u našim prostorijama, kod klijenta ili Online preko Google Meet i Zoom platforme.

Usluge

  • REBT psihoterapija
  • Bračna i partnerska psihoterapija
  • Grupna psihoterapija
  • Psihijatrijski pregledi
  • Samadhi i Mindfulness meditacija
  • Progresivna mišićna relaksacija
  • Pravilne fizičke vežbe

Radno vreme

  • Radnim danima 18:00 - 21:00
  • Subota Samo hitni pregledi
  • Nedelja Samo hitni pregledi

© Copyright 2025 epsihijatar.net. Dizajnirao Dr Milan Popović. Sva prava zadržana.