Seksualno zdravlje kod žena često je složena tema koja uključuje fiziološke, psihološke i socijalne aspekte. Brojni seksualni poremećaji kod žena ostaju nedovoljno istraženi, jer su opterećeni stigmom, a društveni pritisci dodatno pogoršavaju osećaj nelagodnosti i sramote prilikom razgovora o ovoj temi. Nažalost, ovakvi poremećaji utiču na kvalitet života, emocionalno stanje i bliskost u vezama. Među najčešćim problemima izdvajaju se smanjen seksualni nagon, anksioznost vezana za seksualni učinak, vaginizam, anorgazmija, seksualna averzija, dispareunija i nisko samopouzdanje vezano za telesni izgled.
S obzirom na prirodu ovih problema, optimalno rešenje često predstavlja kombinaciju psihijatrijskog tretmana i psihoterapije. Racionalno-emotivno bihejvioralna terapija (REBT), koju je razvio Albert Elis, pokazala se efikasnom u radu na promeni iracionalnih uverenja i redukovanju anksioznosti, nesigurnosti i drugih negativnih emocija koje mogu otežati seksualnu funkciju.
Na sajtu epsihijatar.net, u saradnji sa psihijatrom i REBT psihoterapeutom dr Milanom Popovićem, možete pronaći stručnu pomoć i podršku za rešavanje ovih problema. U nastavku ćemo istražiti najčešće seksualne poremećaje kod žena, njihove uzroke i načine na koje psihijatar i REBT psihoterapeut mogu pomoći u rešavanju ovih problema.
1. Smanjen seksualni nagon kod žena
Simptomi i uzroci
Smanjen seksualni nagon, poznat kao hipoaktivni seksualni poremećaj, manifestuje se kao nedostatak interesovanja za seksualne aktivnosti. Ovaj problem može biti privremen ili dugoročan i često je rezultat kombinacije psiholoških, fizioloških i društvenih faktora. Hormonalne promene, poput onih koje se dešavaju tokom trudnoće, dojenja ili menopauze, mogu uticati na smanjenje seksualnog nagona. Pored toga, psihološki faktori poput stresa, depresije i problema u partnerskom odnosu dodatno smanjuju seksualnu želju.
Kako psihijatar i REBT psihoterapeut mogu pomoći
U psihijatrijskom radu, pregledom se utvrđuju mogući fiziološki ili medicinski uzroci smanjenog libida, a preporuke mogu uključivati hormonske testove i tretmane za smanjenje stresa. Na osnovu analize može se predložiti personalizovani plan tretmana.
REBT pristup: REBT psihoterapija pomaže ženama da identifikuju iracionalna verovanja koja ometaju njihovu seksualnu želju, kao što su misli poput „seks nije toliko važan“ ili „moram da budem potpuno opuštena“. Kroz terapijski proces, žene uče da preispituju ovakva uverenja i zamenjuju ih racionalnijim stavovima, oslobađajući se unutrašnjeg pritiska i stresa koji blokira prirodni seksualni nagon.
2. Anksioznost vezana za seksualni učinak
Simptomi i uzroci
Anksioznost vezana za seksualni učinak često je izazvana osećajem nelagodnosti ili straha da neće zadovoljiti partnera, kao i strahom od sopstvenih seksualnih sposobnosti. Žene koje imaju negativnu telesnu sliku ili su nesigurne u svoje seksualne veštine mogu razviti ovu vrstu anksioznosti, što dovodi do smanjenog užitka u intimnim odnosima.
Kako psihijatar i REBT psihoterapeut mogu pomoći
Psihijatar može proceniti stepen anksioznosti i, u zavisnosti od težine problema, predložiti odgovarajući tretman koji može uključivati i anksiolitike za smanjenje stresa.
REBT pristup: REBT terapija pomaže ženama da identifikuju i preispitaju svoja nerealna očekivanja, kao što su „moram uvek da budem savršena“ ili „partneru moram da pružim maksimalno zadovoljstvo“. Kroz terapiju, žene uče da ove iracionalne misli zamene racionalnijim stavovima koji smanjuju osećaj pritiska, omogućavajući autentično izražavanje i uživanje u intimnim odnosima.
3. Vaginizam – kako prevazići strah i anksioznost
Simptomi i uzroci
Vaginizam podrazumeva nevoljne kontrakcije mišića oko vaginalnog otvora, što onemogućava ili otežava penetraciju. Često je uzrokovan psihološkim faktorima kao što su strah od bola, trauma ili konzervativni stavovi o seksu.
Kako psihijatar i REBT psihoterapeut mogu pomoći
Psihijatar će sprovesti detaljan pregled kako bi isključio fizičke uzroke kontrakcija mišića, dok će REBT terapeut omogućiti ženama da istraže svoja uverenja i strahove. Terapeut će ih postepeno podučiti tehnikama opuštanja i desenzitizacije koje pomažu u prevazilaženju ovog problema.
REBT pristup: Kroz REBT terapiju, žene uče da identifikuju iracionalna uverenja koja često stoje iza vaginizma, kao što su „seks će uvek boleti“ ili „sramotno je pokazivati seksualnu želju“. Preispitivanjem i menjanjem ovih uverenja, postepeno se oslobađa strah i razvija veća otvorenost prema intimnosti.
4. Anorgazmija – izazovi u postizanju orgazma
Simptomi i uzroci
Anorgazmija je teškoća ili nemogućnost postizanja orgazma uprkos seksualnoj stimulaciji. Uzroci mogu biti fiziološki, ali i psihološki – osećaj krivice, nesigurnost, loša komunikacija sa partnerom i neprihvatanje sopstvenog tela mogu otežati postizanje orgazma.
Kako psihijatar i REBT psihoterapeut mogu pomoći
Psihijatar može razmotriti fiziološke aspekte problema i, prema potrebi, preporučiti tretmane ili savetovanje.
REBT pristup: Terapija REBT-om pomaže ženama da sagledaju iracionalna uverenja koja blokiraju njihovo zadovoljstvo u intimnim trenucima. Na primer, žene sa uverenjem da je „seks nešto sramotno“ kroz REBT terapiju uče kako da oslobađaju ovakve stavove i prihvate sopstveno telo, što postepeno otvara put do orgazma.
5. Seksualna averzija – prevazilaženje odbojnosti prema seksu
Simptomi i uzroci
Seksualna averzija manifestuje se snažnim osećajem nelagodnosti i odbojnosti prema seksualnim aktivnostima. Uzroci ovog problema često uključuju traumu, rigidna verovanja ili loša iskustva u vezi sa seksom.
Kako psihijatar i REBT psihoterapeut mogu pomoći
Psihijatar može uočiti da li je prisutna potreba za dodatnim tretmanom ili savetovanjem u vezi sa traumom. REBT terapeut pomaže ženama da razumeju svoja uverenja i promene stavove prema seksu kroz rad na redukovanju anksioznosti i jačanju pozitivnih emocija.
6. Dispareunija – bol tokom seksualnog odnosa
Simptomi i uzroci
Dispareunija, ili bol tokom seksualnog odnosa, može imati fiziološke i psihološke uzroke. Psihološki faktori kao što su strah, anksioznost i osećaj krivice često igraju ulogu u pojavi dispareunije.
Kako psihijatar i REBT psihoterapeut mogu pomoći
Psihijatar može preporučiti fiziološke tretmane, dok REBT terapeut pomaže ženama da prepoznaju negativne misli o intimnosti i bolu, omogućavajući im da postepeno rade na prevazilaženju nelagodnosti.
7. Nisko samopouzdanje i telesna dismorfična percepcija
Simptomi i uzroci
Nisko samopouzdanje i negativna telesna slika ograničavaju žene u izražavanju seksualnosti i uživanju u intimnim trenucima. Medijski pritisci i nesigurnosti vezane za izgled često pogoršavaju ove probleme.
Kako psihijatar i REBT psihoterapeut mogu pomoći
REBT terapeut pomaže ženama da prepoznaju iracionalne misli koje ometaju samopouzdanje i da razviju zdraviju sliku o sebi i svom telu. Psihijatar može preporučiti i dodatne tehnike za razvoj telesne svesti, uključujući mindfulness i afirmacije.
Zaključak: REBT psihoterapija i podrška psihijatra kao ključ u prevazilaženju seksualnih poremećaja kod žena
Kombinovanjem psihijatrijskog pristupa i REBT psihoterapije, ženama se pruža sveobuhvatan okvir za suočavanje sa seksualnim poremećajima. Psihijatar može pomoći u identifikovanju medicinskih i psiholoških aspekata problema, dok REBT terapeut pomaže u promeni iracionalnih uverenja koja utiču na seksualnu funkciju.
Preporuka za konsultaciju sa dr Milanom Popovićem
Ako se suočavate sa bilo kojim od ovih problema, konsultacija sa stručnjakom može biti ključni korak ka kvalitetnijem životu i odnosima. Na sajtu epsihijatar.net možete se obratiti dr Milanu Popoviću, specijalisti psihijatrije i REBT psihoterapeutu, putem kontakt formulara i započeti proces unapređenja svog psihološkog i seksualnog blagostanja.