loader

Uvod

U današnje vreme sve više ljudi postaje svesno važnosti mentalnog zdravlja i traži načine kako da se izbore sa stresom, anksioznošću, depresijom i drugim psihičkim problemima. Zbog toga, interesovanje za psihijatrijske i psihoterapeutske usluge raste, a psihijatri i psihoterapeuti igraju ključnu ulogu u pružanju podrške i lečenja. U ovom tekstu ćemo objasniti ulogu psihijatra i psihoterapeuta, kao i razliku između kognitivno-bihevioralne terapije (KBT) i racionalno-emotivno-bihevioralne terapije (REBT). Na kraju, pružićemo smernice o tome kako pronaći odgovarajućeg stručnjaka za vaše potrebe.

Razumevanje Uloge Psihijatra

Psihijatar je lekar specijalista sa završenom medicinom i specijalizacijom iz psihijatrije. On je obučen za dijagnostikovanje, lečenje i prevenciju mentalnih poremećaja, uključujući depresiju, anksioznost, bipolarni poremećaj, shizofreniju i druge ozbiljne mentalne bolesti. Psihijatri mogu propisivati lekove kao deo tretmana, a često sarađuju sa drugim stručnjacima, kao što su psiholozi i terapeuti, kako bi obezbedili sveobuhvatnu negu.

Osim lekova, psihijatri mogu koristiti i različite oblike psihoterapije. Mnogi psihijatri su dodatno obučeni za sprovođenje različitih psihoterapijskih tehnika, uključujući kognitivno-bihevioralnu terapiju (KBT) i racionalno-emotivno-bihevioralnu terapiju (REBT). Time mogu pomoći pacijentima da promene način razmišljanja i ponašanja, čime se efikasno umanjuju simptomi psihičkih poremećaja.

Uloga Psihoterapeuta

Psihoterapeut je stručnjak sa završenim obrazovanjem iz oblasti psihologije, psihijatrije ili drugih srodnih disciplina, koji se dodatno usavršio u pružanju psihoterapije. Psihoterapija je proces kojim terapeut i klijent zajednički rade na rešavanju emocionalnih i psiholoških problema. Psihoterapeuti se služe različitim tehnikama i metodama kako bi pomogli klijentima da bolje razumeju svoje misli, emocije i ponašanja, i da razviju veštine suočavanja sa životnim izazovima.

Postoji mnogo različitih psihoterapijskih pristupa, ali neki od najpoznatijih i najefikasnijih su kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) i racionalno-emotivno-bihevioralna terapija (REBT). Ovi pristupi fokusiraju se na identifikaciju i promenu disfunkcionalnih misli i ponašanja koji mogu doprineti problemima sa mentalnim zdravljem.

Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT)

Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) je jedan od najistraženijih i najefikasnijih oblika psihoterapije. KBT je zasnovana na ideji da naši misli, osećanja i ponašanja međusobno utiču jedno na drugo. Drugim rečima, način na koji razmišljamo o određenim situacijama može uticati na to kako se osećamo i ponašamo.

Kako funkcioniše KBT?

U KBT-u, terapeut i klijent zajedno rade na identifikaciji negativnih ili neprilagođenih misli (poznatih kao “kognitivne distorzije”) koje mogu doprineti problemima sa mentalnim zdravljem. Primeri ovih distorzija uključuju crno-belo razmišljanje (“Ako ne uspem u ovome, onda sam potpuni neuspeh”), katastrofizaciju (“Sigurno će se desiti najgore”) i personalizaciju (“Kriv sam za sve loše što se dešava”).

Terapeut pomaže klijentu da prepozna ove misli i izazove ih logičnim i pozitivnim razmišljanjem. Pored rada na mislima, KBT uključuje i promenjivanje ponašanja koje može doprineti održavanju problema. Na primer, osoba koja pati od anksioznosti može biti sklona izbegavanju određenih situacija. Terapeut će raditi sa klijentom na postepenom izlaganju tim situacijama kako bi smanjio anksioznost.

KBT je često strukturisana i vremenski ograničena, sa fokusom na sadašnjost i specifične probleme. Tipično, terapija traje između 10 i 20 sesija, u zavisnosti od složenosti problema.

Racionalno-emotivno-bihevioralna terapija (REBT)

Racionalno-emotivno-bihevioralna terapija (REBT) je oblik kognitivno-bihevioralne terapije koji je razvio Albert Ellis 1950-ih godina. Osnovna premisa REBT-a je da naše emocionalne reakcije i ponašanja ne zavise direktno od spoljašnjih događaja, već od našeg sistema verovanja i načina na koji interpretiramo te događaje.

Kako funkcioniše REBT?

U REBT-u, terapeut pomaže klijentima da identifikuju iracionalna i neprilagođena uverenja koja izazivaju emocionalne probleme. Ova uverenja često uključuju fraze poput “moram”, “trebalo bi”, “neophodno je” i obično vode ka osećanjima preterane anksioznosti, depresije ili besa.

REBT koristi ABC model za objašnjavanje kako iracionalna uverenja vode do emocionalnih problema:

  1. A (Activating Event) – Aktivirajući događaj ili situacija koja pokreće negativne emocije.
  2. B (Beliefs) – Uverenja o događaju koja su često iracionalna.
  3. C (Consequences) – Emocionalne i bihevioralne posledice koje proizilaze iz iracionalnih uverenja.

Kroz terapiju, klijent uči da preispituje svoja iracionalna uverenja i da ih zamenjuje racionalnijim i fleksibilnijim mislima. Na primer, umesto da razmišlja “Moram biti savršen u svemu što radim, inače sam bezvredan”, klijent uči da prihvati realnost da savršenstvo nije uvek moguće i da to ne umanjuje njegovu vrednost kao osobe.

REBT se fokusira na dugoročne promene u načinu razmišljanja i filozofiji života, sa ciljem da klijent razvije racionalniji i prihvatljiviji način suočavanja sa životnim izazovima.

Razlike između KBT i REBT

Iako su KBT i REBT slični i oba spadaju u kognitivno-bihevioralne terapije, postoje neke suptilne razlike između njih:

  1. Teorijski fokus: REBT stavlja veći naglasak na filozofska uverenja i osnovne životne vrednosti koje utiču na emocionalne reakcije, dok se KBT više fokusira na identifikaciju i izazivanje specifičnih kognitivnih distorzija.
  2. Jezička upotreba: REBT često koristi termin “iracionalna uverenja”, dok KBT koristi termin “kognitivne distorzije”.
  3. Naglasak na filozofskom pristupu: REBT teži da promeni klijentovu osnovnu filozofiju života, sa ciljem razvijanja racionalnijeg i fleksibilnijeg načina razmišljanja. KBT se više fokusira na rešavanje trenutnih problema i promenjivanje specifičnih obrazaca misli i ponašanja.

U praksi, oba pristupa mogu biti veoma efikasna i terapeuti često kombinuju elemente obe terapije kako bi pružili najbolju podršku svojim klijentima.

Koji pristup je pravi za vas?

Izbor između KBT i REBT zavisi od vaših specifičnih potreba i problema sa kojima se suočavate. Oba pristupa su naučno potvrđena kao efikasna za različite mentalne probleme, uključujući anksioznost, depresiju, fobije, opsesivno-kompulzivni poremećaj i poremećaje u ponašanju.

Ako se suočavate sa specifičnim problemima u sadašnjosti, kao što su anksioznost ili depresija, KBT može biti pravi izbor za vas zbog svog fokusiranog i strukturiranog pristupa. S druge strane, ako imate duboko ukorenjena uverenja i životne filozofije koje želite da promenite, REBT može biti bolje prilagođen vašim potrebama.

Zaključak

Psihijatar i psihoterapeut igraju ključne uloge u održavanju i poboljšanju mentalnog zdravlja. Razumevanje različitih oblika terapije, poput KBT i REBT, može vam pomoći da donesete informisane odluke o tome koji pristup je pravi za vas. KBT je strukturisana i vremenski ograničena terapija koja se fokusira na specifične probleme, dok REBT ima filozofski pristup promeni načina razmišljanja i ponašanja.

Pronalazak pravog terapeuta je korak ka boljem mentalnom zdravlju. Birajte stručnjaka koji je kvalifikovan, iskusan i sa kojim možete izgraditi odnos poverenja. Bez obzira na to da li se odlučite za KBT, REBT ili neki drugi oblik terapije, važno je da znate da pomoć postoji i da je traženje pomoći znak snage, a ne slabosti.

Spec. dr med. Milan Popović

Psihijatar i psihoterapeut

Pružam usluge psihoterapije i psihijatrijskih pregleda u zemlji i inostranstvu. Radim uživo u našim prostorijama, kod klijenta ili Online preko Google Meet i Zoom platforme.

Usluge

  • REBT psihoterapija
  • Bračna i partnerska psihoterapija
  • Grupna psihoterapija
  • Psihijatrijski pregledi
  • Psihijatrijska procena za smeštaj u dom

Radno vreme

  • Radnim danima 18:00 - 21:00
  • Subota 18:00 - 21:00
  • Nedelja 18:00 - 21:00

© Copyright 2024 epsihijatar.net. Dizajnirao Dr Milan Popović. Sva prava zadržana.